"Evimizde olimpiyat vizesi alacağız"

TVF Başkanı Özkan Mutlugil, 2016 Rio Olimpiyat Elemeleri'ni değerlendirdi.25.12.201514:40

Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF) Başkanı Özkan Mutlugil, 2016 Rio Olimpiyat Oyunları Avrupa Kıta Elemeleri gibi önemli bir organizasyona ev sahipliği yapacakları için mutlu ve heyecanlı olduklarını söyledi.

Özkan Mutlugil, elemeler öncesinde A Bayan Milli Voleybol Takımı Başantrenörü Ferhat Akbaş, milli takım kaptanı Neslihan Demir Güler ve sporcular Gözde Kırdar, Eda Erdem Dündar ve Güldeniz Önal ile TVF Başkent Spor Salonu'nda basın toplantısı düzenledi.

Mutlugil, elemelerde Hırvatistan, Almanya ve Hollanda ile A Grubu'nda yer aldıklarını hatırlatarak, "Gruplarını ilk iki sırada bitiren takımlar, final etabında çapraz eşleşerek, şampiyonada yollarına devam edecek. Bu turnuvada birinci olan takım, Rio'ya direkt katılım hakkı elde edecek. 2 ve 3. sırada yer alan takımlar ise mayıs ayında Japonya'da düzenlenecek dünya olimpiyat elemesinde tekrar mücadele edecek" ifadelerini kullandı.

5 gün sürecek mücadelede en büyük desteği Ankaralı seyircilerden beklediklerini vurgulayan Mutlugil, "Böyle önemli bir organizasyona ev sahipliği yapmaktan dolayı mutlu ve heyecanlıyız. Milli takım antrenmanlarını sürdürürken, federasyonun onlarca çalışanı organizasyonu kusursuz tamamlamak için ciddi hazırlık içinde" dedi.

A Bayan Milli Voleybol Takımı Başantrenörü Ferhat Akbaş ise bir önceki elemelerde olimpiyatlara katılım hakkı elde ettiklerini hatırlatarak, "Evimize çok büyük bir hayali gerçekleştirmek için geldik. Bu salon büyük başarılar gördü. Bir önceki olimpiyat elemesinde bayan takımımız ilk kez olimpiyatlara katıldı. Bunu tekrarlamak için elimizden geleni yapacağız" diye konuştu.

Oyuncuların görüşleri

Milli takım kaptanı Neslihan Demir Güler, kendileri için çok önemli bir turnuvaya çıkacaklarına değinerek, "Tecrübeli oyuncular olarak son olimpiyatımız olabilir. Daha önce olimpiyatlara katılmayı başardık, yine başarabiliriz. Umarım buradan birinci çıkar ve Rio biletini alırız. Bunun için hazır ve çok umutluyuz" değerlendirmesinde bulundu.

Neslihan, milli takımdan uzak kaldığı dönem ve elemelerdeki rakipleriyle ilgili ise şunları söyledi:

"Başkanla yaptığımız konuşmalarda 'Kovsanız da gitmem' demiştim. A milli takımda 17. senem. Son iki sene arkadaşlarımın yanında olmaya çalıştım ve hep destek oldum. İnşallah dönüşüm muhteşem olacak.

Avrupa kıta elemeleri çok güçlü takımların olduğu bir turnuva. Her maça adım adım bakmalıyız. Her maç final gibi olacak. Hırvatistan maçına iyi başlamalı ve yara almadan ilk maçı atlatmalıyız. Bu bizim konsantrasyonumuzu da etkileyecektir."

Gözde Kırdar ise 2012 olimpiyatlarına TVF Başkent Spor Salonu'nda kalmayı başardıklarının altını çizerek, "Bu nedenle burası bizim için çok önemli. Ankaralı seyircilerin bir tane bile boş koltuk bırakmayacağını düşünüyorum. 10 gündür çalışmalarımız devam ediyor. Umuyorum ki olimpiyatlara buradan katılacağız" şeklinde konuştu.

Eda Erdem Dündar, elemelere sayılı günler kaldığını ve şimdiden çok heyecanlı olduğunu dile getirerek, "2012 senesinde grup birincisi çıktığımız dönemi hatırlıyorum, çok güzel dakikalar yaşamıştık. Aynı başarıyı gösterip, Rio'ya gitmek istiyoruz. Londra olimpiyatlarını hak ettiğimiz yerde bitirememiştik. Burada bileti alıp, Rio'ya iyi hazırlanmak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Güldeniz Önal ise Ankara'da maç oynamayı takım halinde çok sevdiklerini vurgulayarak, "Ankaralı voleybolseverler, bizi hiç yalnız bırakmıyor. Yeni yıla, yeni dileklerimizi olimpiyatlara gitme bileti alarak gerçekleştireceğiz" dedi.

Rusya'nın katılımı

Federasyon başkanı Özkan Mutlugil, Rusya'nın da elemelerde yer alacağını hatırlatarak, şunları kaydetti:

"Yaşanan olaylardan dolayı başta Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak üzgünüz ama sporun bununla bir alakası yok. Sporun fair-play ilkeleri doğrultusunda, sevgi ve kardeşliği geliştirmekle görevliyiz. Bu vasıtayla da aramızdaki uzun yıllara dayanan geçmiş dostluğu pekiştirmek istiyoruz. Rus Milli Takımı'nı da diğer tüm ülkeler gibi Türkiye'de ağırlayacağız. Ankara, dünyanın her şehri kadar güvenli bir şehir. Biz emniyetimize her zaman güveniyoruz. Onlar gerekenleri yapıyor. Özel güvenlik önlemlerimiz de alınacak."