"Hedefiniz her zaman büyük olsun"

Rıza Kayaalp, Burdur'da öğrencilerle buluştu.25.12.201511:35

Dünya ve Avrupa şampiyonu milli güreşçi Rıza Kayaalp, genç güreşçilerin yaptığı en büyük hatanın yıldız ve gençlerde madalya kazandıktan sonra işin peşini bırakmak olduğunu belirterek, "Yıldız ve gençlerde alınan madalyalar kesinlikle bir basamaktır. O yüzden hedefiniz her zaman büyük olsun" dedi.

Burdur Spor Lisesinin davetlisi olarak kente gelen Kayaalp, lisenin konferans salonunda öğrencilerle buluştu.

Kayaalp, çok küçük yaşlarda güreşe başladığını, 10 yaşında yatılı eğitim gördüğünü ve 2000 yılında yapılan seçmelerde binlerce çocuğu geride bıraktığını söyledi. Güreşe başladıktan sonra hedefini Avrupa ve dünya şampiyonluğu olarak belirlediğini anlatan Kayaalp, şöyle konuştu:

"Genç arkadaşların yaptığı en büyük hata, yıldız ve gençlerde madalya alıyorlar ondan sonra bu işin peşini bırakıyorlar, gevşetiyorlar. Yıldız ve gençlerde alınan madalyalar kesinlikle bir basamaktır. Sadece onun değeri İstiklal Marşı'nı söyletmektir, tarihe isim yazdırmaz. O yüzden hedefiniz her zaman büyük olsun."

Rıza Kayaalp, 17-18 yaşlarının güreş sporu için büyük olduğunu, kendisinin 18 yaşında olimpiyatlarda güreştiğini ifade etti. Öğrencilerden, aileleri ve hocalarına saygılı davranmalarını isteyen Kayaalp, "İyi çalışın, iyi dinlenin ve iyi beslenin. Vücudun çalıştığı kadar dinlenmeye de ihtiyacı var. Özellikle kötü arkadaşlardan uzak durun. Sigara kullanmayın" ifadelerini kullandı.

Hedef, olimpiyat şampiyonluğu

Şimdiye kadar Avrupa ve Dünya Şampiyonalarında 27 madalya kazandığını anlatan Rıza Kayaalp, 6 yıldır da Avrupa'da finallerde mücadele ettiğini dile getirdi.

Bu finallerde 5 şampiyonluk, bir ikincilik kazandığını anlatan Kayaalp, "Altı yıldır da Dünya Şampiyonalarında madalya alıyorum. Bir tane de 2012'de olimpiyat bronz madalyam var. Allah bize bu kadar madalya nasip etti. Önümüzde Rio Olimpiyatları var. İnşallah altın madalya kazanırız ve bu sevinci hep beraber yaşarız" şeklinde görüşlerini aktardı.

Bu arada Kayaalp, öğrencilerle bilek güreşi yaptı ve fotoğraf çektirdi. Burdur Spor Lisesi Müdürü Fethi Bulut, Kayaalp'e plaket verdi ve Burdur ceviz ezmesi ikram etti.